Az első e-könyv olvasóm… :)

Az elmúlt 1 évben sokat töprengtem azon, hogy beszerzek végre egy e-könyv olvasót. Pontosítva, könyvtáros végzettséggel nem is az volt a kérdés, hogy vásárolok-e, hanem az, hogy milyen típust válasszak magamnak. Szerényebb pénztárcákhoz igazítva már 20.000 Ft alatt hozzá lehet jutni e-könyv olvasónak gúnyolt LCD kijelzős készülékekhez. Azonban ezt a lehetőséget már a kezdet kezdetén pikszisen kívül helyeztem. Mindenképp e-ink kijelzővel megáldott olvasót szerettem volna. Ha az anyagiakat vizsgáljuk, ez a kategória körülbelül 25.000 HUF -nál kezdődik (legalábbis Magyarországon). Szűkös anyagi lehetőségeim okán, a bűvös határt 30.000 Ft-nál húztam meg. (egy tok sem lenne ártalmas… 3-400 HUF 😦 )
Végül a Kindle (Wi-Fi, 6″), a Wayteq Colibri Xbook-60W és a PocketBook Basic New hármasa maradt a listámon. Mindhárom ugyanabba az árkategóriába tartozik, alkalmazási lehetőségek, magyarra lefordítva tudás alapján a Kindle emelkedik ki, vezeték nélküli internetezési lehetőség és e-ink pearl kijelzője okán, nem beszélve az Amazon könyvesboltjáról, ahonnan rengeteg olvasnivaló tölthető le, esetenként akár ingyen is! Azonban “csupán” 1 év garancia jár a készülékhez (csak azért, hogy negatívumot  is tudjak írni 🙂 ).

pocketbook

“A csomag”

Az én voksom mégis a harmadik jelöltre, a PocketBook, Basic New-ra esett. Kijelzőjének átmérője a jól megszokott 6″ (15,24 cm), típusa Vizplex, 166 dpi, 800×600 pixel felbontású, amely 16 szürke árnyalatot támogat. (+2 év garancia) Ha valakit a belbecs mellett a külcsín is érdekel, akkor megsúgom, hogy két színben kapható, fehérben és feketében.
Az egyik legjelentősebb magyar webáruházból rendeltem, tok akcióban, így a végösszeg 29.990 Ft-ot tett ki, melyhez nem járult szállítási költség. Ízléses, minimalista csomagolásban érkezett meg PocketBook-om. Maga a doboz a készülék mellett a garancialevéllel összekötött, rövid leírást és egy micro USB kábelt rejtett. Az olvasó méreteit tekintve, 122,6х176,4х9,7 mm és mindössze 180 gramm, a navigálásban a kijelző alá elhelyezett gombok segítenek. Egész pontosan, az előlapon egy, 5 pozíciós irányítókar és 2 lapozó gomb helyezkedik el. A Basic New, Linuxot használ, a futtatást pedig egy 800MHz-es processzor biztosítja. (egy tablethez képest ez szerény érték, de olvasáshoz elegendő 🙂 ) A PocketBook egy igazi kezes bárány, minden gombnyomásra gyorsan reagál, menüje átlátható, könnyen kezelhető, a lapozás is rendben van. Belső tárhelye 2 GB, azonban ez bővíthető, egészen 32 GB-ig.

Fénykép011

A masina – Basic New

Milyen kiterjesztéseket kezel?
A készülék 15 szövegformátumot támogat: PDF (ADOBE DRM), EPUB (ADOBE DRM), PDF, EPUB, FB2, TXT, DJVU, RTF, HTML, CHM, DOC, TCR, FB2.ZIP, PRC, DOCX, valamint négy grafikus formátumot is: JPEG, BMP, PNG, TIFF. Ami az e-könyv formátumokat illeti, kifejezetten örülök, hogy nem vagyok behatárolva csak epub/ csak prc(mobi) fájlokra. Mint látható, hangokat nem játszik le, de mint mondottam, olvasni szeretnék és ahhoz tökéletes. A  készülékhez körülbelül 500 előre telepített e-könyv jár, különböző nyelveken, bár a magyar még hiányzik a készletükből. Természetesen szótár is van, sőt további szótárakat tehetünk fel. Aki az olvasás mellett játszana is, annak rendelkezésére áll a sudoku, sakk, snake, valamint a klondike. + naptár.

Hogy kerül a könyv az olvasóra?

Első lépésben PC-nkre/laptopunkra le kell tölteni az adott kötetet, ezután csatlakoztatjuk a Basic New-t a számítógéphez. Az olvasón megjelenik egy ablak, 2 variációt felkínálva, tölteni szeretnénk, vagy PC-hez csatlakozni. Esetünkben az utóbbit válasszuk ki és már másolhatjuk is fel a gépre a tartalmat. Másik lehetőség a micro SD memóriakártya, melyet az olvasó alján találhatunk, közvetlenül az USB port mellett.

Végezetül…

Eddig minden tökéletesen működik (lekopogom), azért szemet szúrt, hogy a főmenüben az applications kifejezést nem sikerült lefordítani magyarra, de ez legyen a legnagyobb probléma. Aki kibírja internet kapcsolat nélkül és csupán olvasni szeretne annak csak ajánlani tudom. Magyar tartalomból is van bőven, ha az ember veszi a fáradtságot és ellátogat például a kindlevarazs.hu – tékájához, vagy a multimediaplaza.com e-könyv kínálatához.
Egyelőre csak gyengébb minőségű képeket tudtam feltölteni, amint lesz lehetőség, élesebbek, tanulmányozhatóbbak is felkerülnek.

Ehhez a diavetítéshez JavaScript szükséges.

17 hozzászólás »

  1. bicskas said

    Szia!

    Én is egy ilyen gépet néztem ki magamnak első olvasónak. Mennyire jól használható a Vízplex kijelző, elég kontrasztos a hosszú olvasáshoz? Azt írtad, a Kindle-n is gondolkoztál, azt miért vetetted el? A Pocketbook összeszerelési minőségével meg vagy elégedve, nem recseg, illesztési hézagok vannak? A gyári tok milyen: szépen illeszkedik a gépre, nem lötyög?

    Előre is köszönöm a felvilágosítást!

    Üdv: Dani

    • konyvtarma said

      Üdv!

      Szerintem a Vizplex tűrhető, nincs akkora hátrány Pearl-el szemben. Hosszú olvasáshoz is tökéletes. Kindle-t azért vetettem el ideiglenesen, mert ennyi pénzem volt+ kellett egy tok is, ami benne volt az árban, és 2 év garancia van pocketbookra, ha jól tudom Kindle-re 1. Az összeszerelése minőségi, nem ropog nem recseg, legalább is ami nálam van az tökéletes. A tok szerintem “occó” kínai, de minden követelménynek megfelel, feszesen tart, nem kell aggódni, hogy kiesik az olvasó.
      bár, mint írtam wifi, meg audio nincs, ezekkel számolj mindenképp

      Üdv:
      KMA

      • bicskas said

        Szia!

        A wifi, audio hiánya nem zavar: célgép-párti vagyok, nem kell ezeket tudnia egy e-könyv olvasónak.

        A pocketbookról azért kérdeztelek, mert a wayteq xbook-ot láttam élőben, az se tűnik rossznak… és itt jön a következő kérdésem: a kínai olvasó miért esett ki a végén?

        Remélem nem élek vissza a türelmeddel: válaszodat köszönöm! 😉

        Üdv: Dani

  2. bicskas said

    Szia!

    Időközben beszereztem én is pocketbook-ot. Szépen működik, egyvalamit fedeztem fel, ami elég fura: hiába állítom be az időt/dátumot, kikapcsolás után “elfelejti”, visszaáll a “gyári” 2013/03/03 00:00:00 értékre. Elég fura, találkoztál hasonlóval?

    • konyvtarma said

      Nálam tökéletesen működik a dátum és a pontos idő is, majd utána nézek, hogy beszámoltak-e már hasonló hibáról.

  3. Heló!Kaptam egy e-bookot de nem tudom hogy kell feltölteni.Légyszi segitsen valaki!

    • konyvtarma said

      Üdv!
      Légy szíves írd meg pontosan milyen ebook-ról van szó. Ha tudok, akkor igyekszem segíteni. 🙂

  4. LÉGYSZI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. paradicsomhaj said

    Halihó, ha Amazonról le akasz tölteni egy Ebookot azt is simán megeszi? Vagy hogy megy ez?

    • konyvtarma said

      elméletileg viszi a PRC(mobi)-t. Eddig csak MEK-ről, és Kindlevarazs.hu oldalakról töltöttem ilyen formátumban, tehát “gyári” prc/mobit nem próbáltam, bár nem hinném, hogy akkora különbség lenne a kettő között.

      • paradicsomhaj said

        Én eddig a az androidos telómra töltöttem le pár Kindle könyvet, de egyszerüen nem találom őket… ergó máshova nem is tudom másolni, csak a Kindle alkalmazáson keresztül látom őket… Szóval itt felmerül a kérdés: hogy lehetne egy pocketbookra gyári Kindle prc-t letölteni… 🙂

      • konyvtarma said

        szerintem az a probléma, hogy amikor könyvet töltöttél le, akkor az felhőben tárolódik. Meg kellene próbálni a Kindle for PC-t letölteni számítógépre, és hátha arra letölti és nem felhőben tárolódna a kötet. Holnap kipróbálom egy ingyenes könyvvel.

      • konyvtarma said

        írtam egy bejegyzést a vázolt problémáról, remélem segít orvosolni 🙂

      • paradicsomhaj said

        Köszi otthon letesztelem, melóhelyen nem enged belépni a gép 😛 Most vennék éppen egy könyvet a Pocketbookomra (912 pro) aztán ez file védelem kicsit megakasztott… a módszer működik vajon védett fileoknál is, vagy csak az ingyenes könyveknél? 🙂

      • konyvtarma said

        szerintem működik, a védelemmel is el lehet boldogulni, ha a kindle for pc drm szavakat így beírod a legismertebb keresőbe. De ezt csak saját felelősségre..

      • paradicsomhaj said

        a legegyszerűbb módot választom… megveszem máshonnan:)

        https://store.obreey.com/deu

      • paradicsomhaj said

        jut eszembe hasznos link: bármiylen ebookot bármire:)

        http://www.online-convert.com/result/1222513327c914c92dec20dc76af20ed

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

%d blogger ezt szereti: